Baterie
Baterie to drugi obok elektrod element, który zużywa się w czasie, i którego kontrola jest wysoce wskazana. W znakomitej większości automatycznych defibrylatorów zewnętrznych stosuje się litowo- manganowe ogniwa pierwotne – czyli baterie jednorazowe, nieładowalne. Pojemność baterii, poza typowymi technicznymi parametrami, określana jest przeważnie przez ilość defibrylacji maksymalną energią, które można wykonać, lub przez ilość godzin ciągłej pracy AED.
Bateria Cardiac Science G5
Nieładowalna bateria do Cardiac Powerheart G5 używa technologii Intellisense®, która pozwala na ciągłe monitorowanie jej stanu, a także warunków przechowywania defibrylatora. Pojemność baterii gwarantuje 16 godzin ciągłej pracy AED lub min. 250 defibrylacji maksymalną energią.
Dostępność: średnia ilość
Czas dostawy: 1-3 dni roboczych
Producenci zwykle podają również okres przydatności baterii do użycia, który wyznacza ich żywotność w trybie czuwania urządzenia, a najlepsze firmy okrywają dodatkowo ten okres gwarancją na swoje baterie. Ale uwaga, może występować kilka istotnych zmiennych, które mogą skracać wspomniany okres przydatności. Jedną z nich jest częstotliwość autotestów. Jeśli ustawienia techniczne wskazują na rzadsze autotesty, ale istnieje możliwość zwiększenia ich częstotliwości, musimy liczyć się z tym, że skróci to okres żywotności baterii podany przez producenta. Dlatego warto zwrócić uwagę jakie jest bazowe ustawienie częstotliwości autotestów (jasne jest, że im będzie częstsze, tym większa szansa, że zauważona zostanie jakaś nieprawidłowość działania AED i będziemy mieli więcej czasu na reakcję). Drugim z czynników mogących skrócić czas działania baterii, jest wystąpienie błędu i brak reakcji ze strony właściciela urządzenia. AED komunikuje błąd poprzez krótkie dźwiękowe sygnały (piski). Błąd może dotyczyć złego podłączenia elektrod, ich przeterminowania lub innej podobnej kwestii. Ważne jednak aby został możliwie szybko dostrzeżony, ponieważ te krótkie sygnały dźwiękowe również obciążają dodatkowo baterię i po dłuższym czasie mogą doprowadzić do jej rozładowania. Z tego powodu zaleca się by AED były regularnie monitorowane przez wyznaczone osoby lub aby właściciele decydowali się na zamawianie wraz z defibrylatorem systemu zdalnego monitoringu, który pozwala na stałą zdalną kontrolę stanu AED.