Koszty utrzymania defibrylatora AED
Koszty utrzymania defibrylatora AED

Akcesoria wymienne, czyli elektrody i baterie

Modele defibrylatorów AED różnią się m.in. pojemnością baterii i okresem ważności elektrod, dlatego przed zakupem defibrylatora AED ważne jest sprawdzenie, jakie są okresy przydatności do użycia tych akcesoriów wymiennych (im będą częstsze, tym więcej pieniędzy wydamy). To one w dużej mierze  decydują o kosztach utrzymania AED.

W niektórych modelach AED oba te elementy wymienia się wspólnie, w innych wymianę elektrod sugeruje data ważności, lub ich zużycie podczas akcji ratunkowej. Nieznacznie od tego, jaki model AED posiadamy trzeba pamiętać, że elektrody są jednorazowe – wymagają wymiany po każdym ich użyciu:

  • w akcji ratunkowej, 
  • w wypadku przypadkowego otwarcia, 
  • kiedy kończy się ich data ważności.

Drugim wymiennym (nieco rzadziej) elementem są baterie. Najczęściej stosowane w AED są litowo-manganowe ogniwa pierwotne, czyli nieładowalne baterie jednorazowe. Pojemność baterii, poza typowymi technicznymi parametrami, określana jest przeważnie przez ilość defibrylacji maksymalną energią, które można wykonać, lub przez ilość godzin ciągłej pracy AED. Bardzo ważne jest kontrolowanie ich zużycia oraz wymiany przed ich całkowitym wyładowaniem. Defibrylatory, które będą pracowały także w trybie szkoleniowym będą wymagały częstszej wymiany baterii.

 

Serwis i przeglądy

Każde urządzenie dostępne na rynku dokonuje okresowej autokontroli swojego stanu sygnalizując gotowość lub ewentualną awarię. Jeżeli podczas jednej z diagnoz defibrylator wyryje problem, którego nie będziemy w stanie sami rozwiązać (poprzez wymianę akcesoriów), wówczas powinniśmy oddać sprzęt do serwisu. W tym wypadku obecność niezależnego serwisu w Polsce będzie decydował o długości i kosztach procesu serwisowego w przypadku awarii sprzętu. Warto dowiedzieć się, czy wybrany model AED możemy serwisować w Polsce – bez konieczności ponoszenia kosztów wysyłania go do producenta (nierzadko na inny kontynent). 

 

Prawidłowe przechowywanie- inwestycja na lata

Aby defibrylator przez długie lata działał bez zarzutu powinien być przechowywany w warunkach, które zostały dla niego przewidziane przez producenta. Istnieją różne systemy, służące do przechowywania defibrylatorów: proste uchwyty, metalowe szafki, przezroczyste gabloty oraz specjalne ogrzewane kapsuły przystosowane do umieszczania ich na zewnątrz budynków. Na szczęście zakup systemu przechowywania to najczęściej jednorazowy wydatek, ważne jednak, aby wybrany system przechowywania był odpowiedni do panujących warunków naokoło urządzenia – w biurze nie potrzeba jest metalowa szafka, jednak na hali produkcyjnej warto zainwestować w bardziej odporną ochronę urządzenia. Dobrze dobrany system przechowywania AED pozwoli uchronić go przed szkodliwymi czynnikami środowiska oraz uszkodzeniami (nie tylko przypadkowymi), a tym samym zadba o jego prawidłowe funkcjonowanie na długi czas.

 

Chwila zastanowienia przed zakupem

Przed zakupem AED warto jest przeanalizować nie tylko cenę samego urządzenia, ale także kosztów jego eksploatacji w przypadku użycia oraz bez takiej potrzeby. Na rynku znajduje się wiele dobrych i bardzo dobrych modeli AED. Jednak po podliczeniu kosztów dodatkowych nie stanowią tak pożądanego i atrakcyjnego rozwiązania. Analiza ceny zakupu AED, kosztów akcesoriów wymiennych i ewentualnego serwisu powinna dać nam pełny obraz kosztów utrzymania defibrylatora AED.

 

Jeżeli jednak nie będziesz mógł się zdecydować – daj nam znać. Doradzimy!

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 604 887 112
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium