ŻYCIE  SERCE  ENERGIA
Zadzwoń +48 660 860 112
Blog kategorie
Wybierz kategorie
Case study- Służby 0
Case study- Służby

Defibrylatory AED to sprzęt ratunkowy wykorzystywany nie tylko przez przypadkowe osoby podczas zdarzeń ulicznych lub wypadków w miejscach pracy. Spora część służb, która nie potrzebuje skomplikowanych defibrylatorów manualnych, korzysta właśnie z AED aby móc przeciwdziałać Nagłemu Zatrzymaniu Krążenia podczas prowadzonych akcji różnego typu. AED jeździ w wielu zespołach ratunkowych działających w trudnych warunkach: w GOPRze, WOPRze etc. Jest to również powszechny element wyposażenia Straży Pożarnych. Zwłaszcza ochotnicze oddziały zrzeszone z Związku Ochotniczy Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dbają, aby taki automatyczny defibrylator towarzyszył im podczas wyjazdów lub był umieszczony w pobliżu remizy służąc całej lokalnej społeczności. Niektóre oddziały Policji również doposażają się w AED, ale na razie nie jest to jeszcze powszechny trend… ale mocno trzymamy kciuki aby takim się stał.

 

Nasza współpraca ze wspomnianym ZOSP RP trwa już wiele lat i jest bardzo owocna. Przekazaliśmy jak dotąd ponad 1500 defibrylatorów AED do wielu różnych jednostek w Polsce. Strażacy znają i cenią naszą firmę, ponieważ sprzęt, który oferujemy jest niezawodny i wytrzymały. Zawsze mamy też dla nich jakieś dodatkowe zniżki – dokładamy naszą cegiełkę do wspólnego dobra jakim są służby ratownicze. Zakupy realizowane u nas dokonywane są głównie przez gminy, które odpowiadają za wyposażanie Ochotniczej Straży Pożarnej, ale inicjatorami zwykle są same jednostki. Nie jest to skomplikowana procedura, a zakup może być finansowany albo ze specjalnych środków przeznaczanych przez państwo na ten cel, takich jak zeszłoroczny program Ministerstwa Sprawiedliwości, albo można wnioskować o przeznaczanie na zakupy OSP części lokalnego budżetu, występując o wprowadzenie finansowania tego typu wyposażenia do miejscowego budżetu partycypacyjnego tudzież obywatelskiego. Wniosek o uwzględnienie takiego wydatku może składać w swojej gminie każdy obywatel. Jeszcze innym sposobem jest znalezienie fundacji lub stowarzyszenia, które ma cele statutowe skoncentrowane na poprawie jakości życia małych społeczności lub rozwijanie infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo ludzi. Takie organizacje są bardzo pomocne – znają procedury i ścieżki, którymi można osiągać te cele.

 

 

 

 

W ubiegłym roku realizowaliśmy dostawy sprzętu korzystając ze wszystkich tych sposobów. Znakomita większość zakupów opierała się o wspomniane dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości, które pomogło w ten sposób bardzo wielu jednostkom OSP. Liczymy, że nie była to jednorazowa sytuacja i Strażacy Ochotnicy regularnie będą otrzymywali wsparcie finansowe na zakup sprzętu i nie tylko. W innych przypadkach niektórzy ze Strażaków korzystali z budżetów partycypacyjnych. Pięknym przykładem było współdziałanie Strażaków i Marszałka Woj. Opolskiego, które skutkowało zakupem 37 AED dla jednostek w 3 powiatach. Przy okazji zadbano aby kilka defibrylatorów znalazło się w publicznym dostępie – na zewnątrz budynków, co gwarantuje możliwość skorzystania z nich 24 godziny na dobę. Również w Pabianicach Strażacy zainicjowali zakup 4 defibrylatorów, z których jeden otrzymali na własny użytek, a pozostałe trafiły do przestrzeni publicznej.

 

Istotnym aspektem wyposażania Służb są akcesoria i sprzęt dodatkowy. Służby, które często mają użycia, od razu nabywają np. 2 zestawy elektrod i baterii aby nie musieć czekać na przysłanie nowych, gdy wykorzystają te zakupione z AED. Oczywiście zdarza się, że potrzebują odesłać sprzęt do nas, bo chcą abyśmy to my zgrali raport z użycia defibrylatora, ale wtedy wysyłamy im sprzęt zastępczy, do którego mogą podłączyć zapasowe elektrody i mieć pewność, że są gotowi na kolejną akcję. Innym ważnym dodatkiem jest walizka PELI. Jeśli AED ma jeździć w wozie z innymi, niekiedy ciężkimi sprzętami, a nieraz może porządnie przy tym zmoknąć leżąc w kałuży wody, dobrze jest go dodatkowo zabezpieczyć. Walizka PELI jest bardzo wytrzymała na mechaniczne uderzenia, nacisk, a do tego nie przepuszcza wody. Wrzucona do niej unosi się – ma wystarczającą pływalność nawet z załadowanym do środka AED. Wg nas to taki strażacki must-have. Należy tylko pamiętać, że AED dźwiękowo komunikuje konieczność wymiany baterii lub elektrod, które się przeterminowały, a walizka skutecznie wygłusza dźwięki, dlatego najrzadziej raz na tydzień należy do niej zajrzeć i sprawdzić czy defibrylator nie komunikuje błędu.

 

 

 

 

Innym ważnym elementem wyposażenia są kapsuły i szafki na AED. Jeśli AED ma być przechowywany w remizie (bo na wozie jeździ już jeden AED w PELI, ale chcemy mieć coś jeszcze pod ręką żeby zabezpieczyć mieszkańców), polecamy jakiś rodzaj gabloty, w którym AED zawsze będzie ‘u siebie’. Żeby nie szukać we wszystkich szafkach i szufladach w całej remizie. Szafka oznaczona tabliczką AED, z przeszkleniem i alarmem otwarcia sprawdza się najlepiej. No chyba że AED ma być w ogólnym dostępie, czyli na ścianie na zewnątrz budynku. Wtedy używamy kapsuły Rotaid z matą grzejącą, która zapewni dodatnią temperaturę wewnątrz nawet w ziemie. Do tego widzieliśmy, że można podłączyć Rotaida do centralki w jednostce i ustawić tak, żeby przy otwarciu kapsuły uruchamiała się główna syrena. Pomysłowe i przydatne.

 

Jesteśmy dumni, że możemy Was wspierać w misji ratowania zdrowia i życia ludzi, i dziękujemy Wam wszystkim za dotychczasową współpracę. Opiera się ona nie tylko na powstałym przez ten czas zaufaniu, ale przede wszystkim na docenieniu niezawodności oferowanych przez nas rozwiązań. Mamy szeroką ofertę produktów, które spełniają najwyższe wymogi wytrzymałościowe i użytkowe. Cały czas poszerzamy naszą wiedzę i wyposażenie, bo wiemy, że dzięki temu Wy możecie skuteczniej nieść pomoc. Chylimy czoła i życzymy jak najmniej wyjazdów.

 

 

 

 

KONTAKT

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium