Serwis po użyciu AED

Użycie defibrylatora AED w akcji ratunkowej wiąże się z koniecznością sprawdzenia kilku rzeczy po zakończeniu działań. Niektórzy producenci wręcz wymuszają wykonanie pełnego serwisu po każdorazowym użyciu AED. Nie zawsze jest to konieczne, należy jednak pamiętać, że każdorazowo po użyciu AED konieczna jest wymiana przynajmniej elektrod, które są jednorazowe. Dodajmy, że określenie jednorazowe rozumiemy w tym przypadku jako przeznaczone do użycia na jednej osobie, niezależnie od tego czy nastąpiła jedna, kilka, czy w ogóle nie została wykonana defibrylacja. Zasada jest prosta: zostało naruszone opakowanie z elektrodami – po akcji idą one do kosza. Warto również zwrócić uwagę na poziom baterii. Jeśli akcja ratunkowa trwała długo lub defibrylator był kupiony kilka lat wcześniej, trzeba sprawdzić czy bateria ma odpowiedni poziom naładowania, nawet jeśli nie komunikuje błędu. Nie da się tego jednak zrobić samemu, dlatego warto w takim przypadku przekazać AED na szybkie sprawdzenie do serwisu. Dobry serwis zaproponuje sprzęt zastępczy na czas sprawdzania użytego AED, aby miejsce, w którym się znajdował, nie było przez ten czas pozbawione ochrony – proszę o tym pamiętać.

 

 

 

 

Po użyciu AED wymień elektrody i sprawdź baterię.

 

Przy okazji wymiany elektrod, sprawdzania stanu baterii oraz kondycji samego urządzenia, w serwisie istnieje możliwość zgrania i zinterpretowania danych, które po akcji zapisane zostały na defibrylatorze. Jest to cenny feedback dla służb medycznych, ale również dla właścicieli urządzenia. Pomaga on ustalić jakie kolejne kroki należy podjąć aby poprawić bezpieczeństwo w danym miejscu. Okazuje się bowiem, i nie jest to żadnego rodzaju zarzut, a jedynie stwierdzenie faktów, że często pomoc udzielana przy użyciu AED nie jest wysokiej jakości. Nie chodzi o to żeby kogokolwiek sprawdzać czy rozliczać, ale sama akcja ratunkowa jest najlepszym probierzem tego czy umiemy postępować z osobą poszkodowaną tak, aby realnie przyczynić się do zwiększenia jej szans na przeżycie. A najlepszym na to sposobem, poza szybkim użyciem defibrylatora AED, jest dostarczanie wysokiej jakości ucisków klatki piersiowej. Nie jest to trudne, ale wymaga regularnych ćwiczeń. Z naszego doświadczenia wiemy, że i specjaliści, którzy powinni robić to śpiewająco, nierzadko popełniają błędy. Robią je jednak tylko dlatego, że nie są ich świadomi. Akcja ratunkowa i możliwość zweryfikowania danych zapisanych na urządzeniu pomaga wdrożyć postępowanie poprawiające działanie całego systemu pomocy, w tym wprowadzenia szkoleń na sprzęcie udzielającym informacji zwrotnej o jakości podejmowanych działań. Informacja zapisana na defibrylatorze może być również przyczynkiem do przeprowadzenia całościowego audytu regulującego procedury, które w danym miejscu są stosowane, co pozwoli na znaczącą poprawę poziomu ochrony zdrowia i życia.

 

 

 

 

Dane zapisane na AED to cenny feedback.

 

My ze swojej strony zachęcamy do korzystania ze wsparcia takiego szeroko pojętego serwisu, który koncentrując się na sprzęcie, dba równocześnie o jakość i terminowość szkoleń, a także o wsparcie dla osób, które udzielały pomocy poszkodowanym (kwestia debriefingu psychologicznego poruszona zostanie osobno, chcemy jedynie nadmienić, że jest to problematyka pozostająca w spektrum naszych działań). Sprawdzajcie Państwo regularnie swoje defibrylatory, informujcie nas o akcjach ratunkowych prowadzonych przy ich użyciu, i pozwalajcie pomagać sobie przy sprawdzaniu stanu urządzeń po ich skutecznym czy nieskutecznym zakończeniu. Nie jest to konieczne, ale rekomendujemy aby takie sprawdzenia serwisowe stały się dobrą praktyką. Zachęcamy też do wykonywania audytu procedur związanych z bezpieczeństwem. Oczywiście chętnie pokażemy na czym polega dobre szkolenie, w razie gdyby postępowanie w sytuacji nagłej wykazało braki. Wolimy jednak cały czas namawiać aby wraz z zakupem AED inwestować w dobre i prowadzone cyklicznie szkolenia z pierwszej pomocy, najlepiej dla wszystkich pracowników, a przynajmniej dla tej ich części, która będzie pierwszą linią pomocy w razie użycia defibrylatora.

 

 

KONTAKT

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 604 887 112
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium